Podróż Wiosenne wakacje w Ötztal
Spędzając urlop w Längenfeld, warto zobaczyć ciekawy barokowy kościół parafialny p.w. św. Katarzyny i rozproszone liczne kapliczki, a także muzeum plenerowe Öetztal oraz dom narodzin księdza Franza Xaveriusa Senna (1831-1884), który był współzałożycielem „Deutscher Alpenverein” (Niemieckiego Stowarzyszenia Alpejskiego). Warto także odwiedzić pobliskie miejscowości Huben i Gries, które również oferują znakomite warunki narciarskie oraz komfortowe możliwości zakwaterowania. W Huben znajduje się Nordic Fitness Park z licznymi ścieżkami do nordic walking, zaś niewielki teren narciarski w Gries oferuje idealne trasy dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi. W poszukiwaniu większego ośrodka narciarstwa alpejskiego w okolicy warto wybrać się do oddalonego o kilkanaście kilometrów Sölden, położonego w głębi doliny i znanego z zawodów Pucharu Świata w slalomie gigancie.
W Längenfeld znajduje się także najsłynniejszy ośrodek wód termalnych Tyrolu - "Aqua Dome", który jest architektoniczną perłą regionu, doskonale wpisującą się w krajobraz alpejski. Bogate zaplecze wewnątrz ośrodka i duża strefa zewnętrzna z trzema basenami zapewniają urlopowiczom znakomite warunki do relaksu po aktywnym dniu spędzonym na stokach. Woda o temperaturze 36°C, sauny, basen z urządzeniami fitness i salony masażu zapewniają odprężające doznania i możliwość podziwiania fascynujących lodowców Doliny Ötz przez przeszklone ściany ośrodka. Szczególnie emocjonującym przeżyciem jest kąpiel w basenach termalnych znajdujących się na zewnątrz obiektu, pod gołym niebem. Warto wspomnieć, że źródła termalne w dolinie Ötz znane były już w XVI wieku. Zwieńczeniem tych relaksujących chwil z pewnością będzie wizyta w jednej z lokalnych restauracji serwujących tyrolskie przysmaki.
Pewnego dnia podczas naszego pobytu w Tyrolu odwiedziliśmy Sölden i wjechaliśmy na szczyt Gaislachkogl (3058 m n.p.m.).
Sölden to miasteczko w dolinie Ötztal w Tyrolu. Liczy ok. 3.500 stałych mieszkańców, lecz jego baza noclegowa pozwala na zakwaterowanie ok. 15.000 turystów. Pod względem ilości korzystających z noclegów turystów gmina Sölden jest trzecim po Wiedniu i Salzburgu austriackim ośrodkiem turystycznym. Główna część Sölden znajduje się na wysokości 1368 m n.p.m., a górna część, zwana Hochsölden położona jest na wysokości 2090 m n.p.m. Najwyższym szczytem w okolicy jest Wildspitze (3768 m n.p.m.), drugi pod względem wysokości szczyt w Austrii po Großglocknerze (3798 m n.p.m.). Ötztalska Droga Lodowcowa (Ötztaler Gletscherstraße), wznosząca się na wysokość 2830 m n.p.m., jest drugą najwyższą drogą asfaltową w Europie. Jest to droga dojazdowa z Sölden do lodowca Rettenbach i lodowca Tiefenbachferner w Alpach Ötztalskich. Została zbudowana w 1972 roku. Na lodowcu Rettenbach tradycyjnie odbywa się rozpoczęcie sezonu Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim. Tereny narciarskie w okolicach Sölden, obejmujące niemal 150 km tras o różnej skali trudności, wyposażone są w 35 różnego typu wyciągów, od orczykowych po gondolowe. Do Sölden warto przyjechać również wiosną, bowiem rokrocznie, w kwietniu, na lodowcu Rettenbach odbywa się niezwykła impreza pod nazwą "Hannibal Party" dla upamiętnienia historycznego przekroczenia Alp przez armię Hannibala podczas drugiej wojny punickiej, toczonej w latach 218-201 p.n.e.
Prymitywne narzędzia znalezione w pobliżu dzisiejszego Sölden świadczą o tym, że region został zasiedlony przed tysiącami lat. Ötzi, słynna dobrze zachowana mumia mężczyzny, który żył w okresie neolitu pomiędzy 3400 i 3100 p.n.e., została znaleziona w Alpach Ötztalskich właśnie w pobliżu Sölden.
Dzisiejsza miejscowość Sölden, rozwinęła się z niewielkiej osady, liczącej w XIII wieku 20 domów. Jednym z budynków, których historia sięga średniowiecza, jest Berghof. Pierwsza wzmianka o budynku istniejącym na miejscu dzisiejszego Berghofu pochodzi z 1370 roku. W 1588 roku Berghof został wpisany do rejestru zamku w Petersbergu jako jedno z gospodarstw. Dom jest obecnie wykorzystywany jako miejsce zakwaterowania dla gości.
Szlak oferuje spektakularne widoki na leżące poniżej wioski Huben. A koniec spaceru można zwieńczyć smacznym posiłkiem w restauracji schroniska Am Feuerstein.
Zapraszam na leśną wycieczkę...